Rephonic
Artwork for Úžasné životy

Úžasné životy

Český rozhlas

Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.Všechny díly podcastu Úžasné životy můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

PublishesWeeklyEpisodes67Founded5 years ago
Language
Czech
Number of ListenersCategory
Society & Culture

Listen to the Podcast

Artwork for Úžasné životy

Latest Episodes

Cestovatel Miroslav Zikmund navštívil všech pět kontinentů. S Jiřím Hanzelkou tvořil nerozlučnou dobrodružnou dvojici H+Z. Společně křižovali svět vozy Tatra a zážitky z cest sdíleli prostřednictvím knih, filmů a rozhlasových reportáží. Cestovatel, d... more

3 days ago
YouTube

Pěveckou legendu a národní poklad Karla Gotta zpěvačka brala zpěvačka Lucie Bílá především jako váženého kolegu, se kterým měla tu čest spolupracovat, vystupovat a zpívat společné duety. „Mám pocit, že Kája Gott patří mezi ty lidi, který si vlastně n... more

10 days ago
YouTube

„Jiří Hanzelka mě kromě lásky k cestování inspiroval k tomu, jak by člověk mohl přemýšlet o tom, co na světě uvidí,“ vzpomíná polárník a režisér Petr Horký. Jiří Hanzelka se proslavil spolu s Miroslavem Zikmundem po druhé světové válce cestou kolem s... more

17 days ago
YouTube

30. června 2024 si připomínáme nedožité 85. narozeniny Nadi Urbánkové, skvělé zpěvačky i herečky. Několikanásobná držitelka Zlatého slavíka byla jednou z největších hvězd naší populární hudby. Pro Vladimíra Hrona, který s ní mnohokrát stál na jevišti... more

24 days ago
YouTube

Štěpánka Haničincová provázela dětstvím několik generací českých dětí. V 50. letech zakládala televizní vysílání a je podepsaná pod takovými fenomény, jako byl třeba Malý televizní Kabaret. V Úžasných životech na ni zavzpomíná dlouholetý kolega Jiří ... more

a month ago
YouTube

V těchto dnech si připomínáme sté výročí narození (19. 6. 1924) oblíbeného herce Luďka Kopřivy. Zazářil především jako komik například v komediích Jak svět přichází o básníky nebo Pane, vy jste vdova! Největší popularitu mu však přinesla trilogie Zde... more

a month ago
YouTube

Ludvík Kundera byl člověkem devatera literárních řemesel. Rozsah jeho talentu zahrnuje nejen literární tvorbu nebo brilantní překlady německé poezie, ale i organizační schopnosti nakladatele nebo pečlivého historika. Nad protivenstvím osudu a normali... more

a month ago
YouTube

Zářivou kariéru zpěvačky Yvonne Přenosilové utnul na konci 60. let manifest Dva tisíce slov, jehož podpisem si nedobrovolně stvrdila odchod do emigrace. Hořkost z nenaplněných hudebních snů ale nikdy necítila. Stala se úspěšnou novinářkou Svobodné Ev... more

2 months ago
YouTube

Insights

Contact Information
Podcast Host
Number of Listeners
See our estimate of how many downloads per episode this podcast gets.
Growth
See how this podcast's audience is growing or shrinking over time.

Find out how many people listen to Úžasné životy and see how many downloads it gets.

We scanned the web and collated all of the information that we could find in our comprehensive podcast database.

Listen to the audio and view podcast download numbers, contact information, listener demographics and more to help you make better decisions about which podcasts to sponsor or be a guest on.

Similar Podcasts

Top Society & Culture Podcasts

Hotel Matze
Hotel Matze Matze Hielscher & Mit Vergnügen
MAFIA LAND - Die deutsche Spur
MAFIA LAND - Die deutsche Spur SWR, Stefan Orner, Helena Piontek
Alles gesagt?
Alles gesagt? ZEIT ONLINE
Hoss & Hopf
Hoss & Hopf Kiarash Hossainpour & Philip Hopf
Betreutes Fühlen
Betreutes Fühlen Atze Schröder & Leon Windscheid
The Ezra Klein Show
The Ezra Klein Show New York Times Opinion

Audience

Listeners, engagement and demographics and more for this podcast.

Listeners per EpisodeGender SkewEngagement Score
Primary LocationSocial Media Reach

Frequently Asked Questions About Úžasné životy

Where can I find podcast stats for Úžasné životy?

Rephonic provides a wide range of data for three million podcasts so you can understand how popular each one is. See how many people listen to Úžasné životy and access YouTube viewership numbers, download stats, chart rankings, ratings and more.

Simply upgrade your account and use these figures to decide if the show is worth pitching as a guest or sponsor.

How do I find the number of podcast views for Úžasné životy?

There are two ways to find viewership numbers for podcasts on YouTube. First, you can search for the show on the channel and if it has an account, scroll through the videos to see how many views it gets per episode.

Rephonic also pulls the total number of views for each podcast we find a YouTube account for. You can access these figures by upgrading your account and looking at a show's social media section.

How do I find listening figures for Úžasné životy?

Podcast streaming numbers or 'plays' are notoriously tricky to find. Fortunately, Rephonic provides estimated listener figures for Úžasné životy and three million other podcasts in our database.

To check these stats and get a feel for the show's audience size, you'll need to upgrade your account.

How many subscribers does Úžasné životy have?

To see how many followers or subscribers Úžasné životy has, simply upgrade your account. You'll find a whole host of extra information to help you decide whether appearing as a sponsor or guest on this podcast is right for you or your business.

If it's not, use the search tool to find other podcasts with subscriber numbers that match what you're looking for.

How many listeners does Úžasné životy get?

Rephonic provides a full set of podcast information for three million podcasts, including the number of listeners. You can see some of this data for free. But you will need to upgrade your account to access premium data.

How many episodes of Úžasné životy are there?

Úžasné životy launched 5 years ago and published 67 episodes to date. You can find more information about this podcast including rankings, audience demographics and engagement in our podcast database.

How do I contact Úžasné životy?

Our systems regularly scour the web to find email addresses and social media links for this podcast. But in the unlikely event that you can't find what you're looking for, our concierge service lets you request our research team to source better contact information for you.

Where do you get podcast emails for Úžasné životy from?

Our systems scan a variety of public sources including the podcast's official website, RSS feed, and email databases to provide you with a trustworthy source of podcast contact information. We also have our own research team on-hand to manually find email addresses if you can't find exactly what you're looking for.

Where does Rephonic collect Úžasné životy reviews from?

Rephonic pulls reviews for Úžasné životy from multiple sources, including Apple Podcasts, Castbox, Podcast Addict and more.

View all the reviews in one place instead of visiting each platform individually and use this information to decide whether this podcast is worth pitching as a guest or sponsor.

How does Rephonic know which podcasts are like Úžasné životy?

You can view podcasts similar to Úžasné životy by exploring Rephonic's 3D interactive graph. This tool uses the data displayed on the 'Listeners Also Subscribed To' section of Apple Podcasts to visualise connections between shows.