Rephonic
Artwork for Kolaps

Kolaps

Alarm

Talkshow Jana Bělíčka a Pavla Šplíchala o démonech a krizích současného světa. Co se děje, když staré umírá a nové se ještě nezrodilo? Rozhovory s hostkami a hosty, kteří mají k dnešní realitě co říct. O vážných a náročných tématech s vtipem, nadhledem, ale i s otázkami, na které se jiní neptají.

PublishesWeeklyEpisodes60Founded2 years ago
Language
Czech
Number of ListenersCategories
NewsScienceSocial SciencesPolitics

Listen to the Podcast

Artwork for Kolaps

Latest Episodes

Zvlášť po vystoupení Británie z Evropské unie upadá zájem českých i světových médií o dění v této zemi. V posledních parlamentních volbách nicméně po devatenácti letech vyhrála britská Labour Party, a proto se k jejich výsledkům vracíme v našem podca... more

6 days ago

Celý svět se připravoval na vládu krajně-pravicového Národního sdružení. Volby ale překvapivě vyhrála levicová koalice Nová lidová fronta a Národní sdružení nakonec předběhlo i Macronovo hnutí Společně. Česká debata zatím Novou lidovou frontu identif... more

9 days ago

Před několika týdny vydal tým vědců studii zkoumající mentální zdraví LGBTQ+ osob v České republice. Výzkumníci ve své studii tvrdí, že sexuální menšiny vykazují výrazně horší výsledky jejich mentálního stavu než jejich heterosexuální protějšky. Auto... more

2 months ago

Aktuálně českou společností hýbe analýza zpravodajství České televize. Tým z brněnské Masarykovy univerzity pod vedením mediálního teoretika Jana Motala zkoumal, jestli ČT v říjnu loňského roku reportovala vyváženě o dění v Gaze a v Izraeli. Ředitel ... more

3 months ago

Minulý rok 7. října šokoval svět brutální útok hnutí Hamás z Gazy na Izrael, včetně vražd civilistů. Odpověď Izraele byla od počátku mimořádně tvrdá a nebrala příliš humanitárních ohledů. Situace v Gaze se od té doby dále zhoršuje a počty obětí izrae... more

3 months ago

Hosty Kolapsu byli tentokrát insideři českého grassrootového hnutí. Tématem byla organizace sociálního hnutí i nezdravá fixace na Západ. Před časem vyšel na Alarmu text Ani levicové dohánění Západu, ani nacionalismus. Za novou třídní politiku od auto... more

4 months ago

Už takřka pět měsíců sledujeme vojenskou invazi izraelské armády v palestinském Pásmu Gazy. Mezinárodní společenství vyzývá k příměří a ukončení bojů, Jihoafrická republika u Mezinárodního soudního dvora v Haagu obviňuje Izrael z možného páchání geno... more

4 months ago

Brzy ráno 24. února 2022 zahájil Vladimír Putin ruskou invazi na Ukrajinu. Počáteční plán na rychlou operaci se proměnil ve vleklou válku, v níž umírají statisíce vojáků na obou stranách. Není úplně jisté, kdo momentálně vyhrává, kdo je na tom hůře a... more

5 months ago

Insights

Contact Information
Podcast Host
Number of Listeners
See our estimate of how many downloads per episode this podcast gets.
Growth
See how this podcast's audience is growing or shrinking over time.

Find out how many people listen to Kolaps and see how many downloads it gets.

We scanned the web and collated all of the information that we could find in our comprehensive podcast database.

Listen to the audio and view podcast download numbers, contact information, listener demographics and more to help you make better decisions about which podcasts to sponsor or be a guest on.

Similar Podcasts

Studio N
Studio N Deník N
Vinohradská 12
Vinohradská 12 Český rozhlas
5:59
5:59 Seznam Zprávy
Přepište dějiny
Přepište dějiny Martin Groman a Michal Stehlík
Alarm
Alarm Alarm

Top Politics Podcasts

Pod Save America
Pod Save America Crooked Media
Candace
Candace Candace Owens
The Bulwark Podcast
The Bulwark Podcast The Bulwark Podcast
Verdict with Ted Cruz
Verdict with Ted Cruz Premiere Networks
FiveThirtyEight Politics
FiveThirtyEight Politics ABC News, 538, FiveThirtyEight, Galen Druke
Ruthless Podcast
Ruthless Podcast Josh Holmes, Comfortably Smug, Michael Duncan and John Ashbrook

Audience

Listeners, engagement and demographics and more for this podcast.

Listeners per EpisodeGender SkewEngagement Score
Primary LocationSocial Media Reach

Frequently Asked Questions About Kolaps

Where can I find podcast stats for Kolaps?

Rephonic provides a wide range of data for three million podcasts so you can understand how popular each one is. See how many people listen to Kolaps and access YouTube viewership numbers, download stats, chart rankings, ratings and more.

Simply upgrade your account and use these figures to decide if the show is worth pitching as a guest or sponsor.

How do I find the number of podcast views for Kolaps?

There are two ways to find viewership numbers for podcasts on YouTube. First, you can search for the show on the channel and if it has an account, scroll through the videos to see how many views it gets per episode.

Rephonic also pulls the total number of views for each podcast we find a YouTube account for. You can access these figures by upgrading your account and looking at a show's social media section.

How do I find listening figures for Kolaps?

Podcast streaming numbers or 'plays' are notoriously tricky to find. Fortunately, Rephonic provides estimated listener figures for Kolaps and three million other podcasts in our database.

To check these stats and get a feel for the show's audience size, you'll need to upgrade your account.

How many subscribers does Kolaps have?

To see how many followers or subscribers Kolaps has, simply upgrade your account. You'll find a whole host of extra information to help you decide whether appearing as a sponsor or guest on this podcast is right for you or your business.

If it's not, use the search tool to find other podcasts with subscriber numbers that match what you're looking for.

How many listeners does Kolaps get?

Rephonic provides a full set of podcast information for three million podcasts, including the number of listeners. You can see some of this data for free. But you will need to upgrade your account to access premium data.

How many episodes of Kolaps are there?

Kolaps launched 2 years ago and published 60 episodes to date. You can find more information about this podcast including rankings, audience demographics and engagement in our podcast database.

How do I contact Kolaps?

Our systems regularly scour the web to find email addresses and social media links for this podcast. But in the unlikely event that you can't find what you're looking for, our concierge service lets you request our research team to source better contact information for you.

Where do you get podcast emails for Kolaps from?

Our systems scan a variety of public sources including the podcast's official website, RSS feed, and email databases to provide you with a trustworthy source of podcast contact information. We also have our own research team on-hand to manually find email addresses if you can't find exactly what you're looking for.

Where does Rephonic collect Kolaps reviews from?

Rephonic pulls reviews for Kolaps from multiple sources, including Apple Podcasts, Castbox, Podcast Addict and more.

View all the reviews in one place instead of visiting each platform individually and use this information to decide whether this podcast is worth pitching as a guest or sponsor.

How does Rephonic know which podcasts are like Kolaps?

You can view podcasts similar to Kolaps by exploring Rephonic's 3D interactive graph. This tool uses the data displayed on the 'Listeners Also Subscribed To' section of Apple Podcasts to visualise connections between shows.