Rephonic
Artwork for Na Vrsku

Na Vrsku

INESS

Hovoriace hlavy z INESS o spravach, novinkach a zazitkoch z ekonomiky.

PublishesWeeklyEpisodes132Founded5 years ago
Language
Slovak
Number of ListenersCategories
Non-ProfitBusiness

Listen to the Podcast

Artwork for Na Vrsku

Latest Episodes

Dávky pre vysokoškolákov, právo na prvé zamestnanie... Vláda začala pred druhým kolom prezidentských volieb obaľovať mladých ľudí peniazmi. Tieto sociálne balíčky sú však tak trochu len marketingový trik. Aký? Dozviete sa v novom #navrsku na aktuálne... more

--:--
--:--
20 days ago

Trh je super, ale v zdravotníctve nemôže fungovať! Veď sa pozrite na Ameriku! Toto sú najčastejšie argumenty zástancov prísnej ruky štátu v zdravotníctve. Jedným z nich je aj ekonóm Libor Melioris, s ktorým sme sa pustili do novinovej debaty. Našu dr... more

--:--
--:--
a month ago

Poplatky u lekára aj sú, aj nie sú. Oficiálne máme skoro všetko zadarmo, no všetci vieme, že sa platí naľavo aj napravo. So zdravotníckou analytičkou Henrietou Tulejovou sme sa v rámci cyklu diskusií #ekonomickereci rozprávali o tom, koľko dnes Slová... more

--:--
--:--
2 months ago
YouTube

Závery ekonómie sú väčšinou proti prirodzenej intuícii. Preto zase a znova v politike víťazia populistické riešenia. Prečo tomu tak je a čo sa s tým dá robiť sme sa po dlhej dobe v klasickej zostave bavili #navrsku. Varovanie, ťažko filozofická debat... more

--:--
--:--
2 months ago
YouTube

Zasadli sme #navrsku nad zase raz aktuálnymi témami. Dozviete sa, čo si myslíme o zvýšení platov slovenských ministrov, ako sa privatizuje v Grécku, pozrieme sa na nový návrh zníženie emisií v EÚ a zistíme, prečo Rusku rastie HDP.

--:--
--:--
2 months ago
YouTube

Bude stačiť prebiehajúca reforma školstva? Sú učitelia pripravení a bude ich dosť? Vieme vôbec povedať, ako vyzerá správne vyučovanie? Dokáže toto priniesť nejaká reforma školstva? Alebo to prinesie AI? Sériu verejných diskusií #ekonomickereci sme te... more

--:--
--:--
3 months ago
YouTube

V novom formáte #navrsku reagujeme na aktuálne udalosti. Pozrieme sa na dotovanú leteckú linku, budeme sa radovať z návrhu 4-dňového pracovného týždňa a zistíme, či sme naozaj bohatší, ako Nemci.

--:--
--:--
3 months ago
YouTube

Degrowth (alebo slovensky „nerast“) je myšlienkové hnutie snažiace sa predstaviť víziu sveta, v ktorom je ekonomický rast nahradený niečím iným. V rámci diskusií Ekonomické reči voči sebe zasadli Robert Chovanculiak a Radovan Ďurana verzus docent Tom... more

--:--
--:--
5 months ago
YouTube

Insights

Contact Information
Podcast Host
Number of Listeners
See our estimate of how many downloads per episode this podcast gets.
Growth
See how this podcast's audience is growing or shrinking over time.

Find out how many people listen to Na Vrsku and see how many downloads it gets.

We scanned the web and collated all of the information that we could find in our comprehensive podcast database.

Listen to the audio and view podcast download numbers, contact information, listener demographics and more to help you make better decisions about which podcasts to sponsor or be a guest on.

Chart Rankings

Audience

Listeners, engagement and demographics and more for this podcast.

Listeners per EpisodeGender SkewEngagement Score
Primary LocationSocial Media Reach

Frequently Asked Questions About Na Vrsku

Where can I find podcast stats for Na Vrsku?

Rephonic provides a wide range of data for three million podcasts so you can understand how popular each one is. See how many people listen to Na Vrsku and access YouTube viewership numbers, download stats, chart rankings, ratings and more.

Simply upgrade your account and use these figures to decide if the show is worth pitching as a guest or sponsor.

How do I find the number of podcast views for Na Vrsku?

There are two ways to find viewership numbers for podcasts on YouTube. First, you can search for the show on the channel and if it has an account, scroll through the videos to see how many views it gets per episode.

Rephonic also pulls the total number of views for each podcast we find a YouTube account for. You can access these figures by upgrading your account and looking at a show's social media section.

How do I find listening figures for Na Vrsku?

Podcast streaming numbers or 'plays' are notoriously tricky to find. Fortunately, Rephonic provides estimated listener figures for Na Vrsku and three million other podcasts in our database.

To check these stats and get a feel for the show's audience size, you'll need to upgrade your account.

How many subscribers does Na Vrsku have?

To see how many followers or subscribers Na Vrsku has, simply upgrade your account. You'll find a whole host of extra information to help you decide whether appearing as a sponsor or guest on this podcast is right for you or your business.

If it's not, use the search tool to find other podcasts with subscriber numbers that match what you're looking for.

How many listeners does Na Vrsku get?

Rephonic provides a full set of podcast information for three million podcasts, including the number of listeners. You can see some of this data for free. But you will need to upgrade your account to access premium data.

How many episodes of Na Vrsku are there?

Na Vrsku launched 5 years ago and published 132 episodes to date. You can find more information about this podcast including rankings, audience demographics and engagement in our podcast database.

How do I contact Na Vrsku?

Our systems regularly scour the web to find email addresses and social media links for this podcast. But in the unlikely event that you can't find what you're looking for, our concierge service lets you request our research team to source better contact information for you.

Where do you get podcast emails for Na Vrsku from?

Our systems scan a variety of public sources including the podcast's official website, RSS feed, and email databases to provide you with a trustworthy source of podcast contact information. We also have our own research team on-hand to manually find email addresses if you can't find exactly what you're looking for.

Where does Rephonic collect Na Vrsku reviews from?

Rephonic pulls reviews for Na Vrsku from multiple sources, including Apple Podcasts, Castbox, Podcast Addict and more.

View all the reviews in one place instead of visiting each platform individually and use this information to decide whether this podcast is worth pitching as a guest or sponsor.

How does Rephonic know which podcasts are like Na Vrsku?

You can view podcasts similar to Na Vrsku by exploring Rephonic's 3D interactive graph. This tool uses the data displayed on the 'Listeners Also Subscribed To' section of Apple Podcasts to visualise connections between shows.