Rephonic
Artwork for הקיפוד והשועל

סדרות הסכתים של שמואל רוזנר בשיתוף עם ״מדברים עברית״. more

PublishesWeeklyEpisodes69Founded2 years ago
Language
Hebrew
Number of ListenersCategories
BooksArtsSociety & Culture

Listen to the Podcast

Artwork for הקיפוד והשועל

Latest Episodes

שיחה על סופן של מלחמות, ועל השאלה מי ניצח בהן. על מלחמת העולם הראשונה, על מלכות ישראל השלישית, על משה דיין, על קלאוזביץ, על היטלר בבונקר, על חיזבאללה ולבנון השנייה, על תמונות ניצחון, על שיקולים מדיניים ופוליטיים, על קדש, כיפור, סברה ושתילה, ששת הימים... more

--:--
--:--
5 days ago

שעה על חייזרים, על ספירות דייסון, על משוואת דרייק, על איזור ישיב, על תחילת החיים, על אסטרוביולוגיה, על אבן מספר 84001, על עצמים בלתי מזוהים, על הפרדוקס של פרמי. חייזרים. איפה הם? איפה הם? ואל תגידו בניו מקסיקו. בואו איתנו לחפש הספרים המופיעים בפרק: ... more

--:--
--:--
20 days ago

על מוצרט, על מאהלר, על באך, על כלי נגינה עתיקים וחדשים, על חירשות, על דבקות במטרה, על אמו של בטהובן, על אמו החורגת של נורמן לברכט, על פול מקרטני, על איימי ויינהאוס, על טיילור סוויפט, על התשיעית, החמישית, השביעית, על חיים ללא פשרות. למה בטהובן? בואו ו... more

--:--
--:--
a month ago

למה לזכור את עמלק, ואת מי להשמיד, והאם עדיין צריך להשמיד, ומי היה עמלק אז, ומיהו - אם בכלל. היום. נדבר על משה, שאול, שמחת תורה, יהושע, הרב עמיטל, אברהם אבינו, השואה, המן, רמב״ם, אגג, חמאס. הספרים המופיעים בפרק: more

--:--
--:--
a month ago

שיחה על יתושים, צרעות, חיפושיות, גמלי שלמה. על עפצים, על מסעות, על גילויים, על הרפתקנות, על אבולוציה, על מינים וסוגים, על שמות בלטינית, על דבורים, על זרות וקרבה, על חיבה לבני אדם, על סלידה מתיקנים. ועל יתוצים. הרבה על יתוצים. הספרים המופיעים בפרק: ... more

--:--
--:--
a month ago

שיחה על נשים וגברים, מלחמה ושלום, משברים והתאוששות, מי טו והתבגרות, על אקדמיה ולמידה, על שאיפה לסדר ויכולת אילתור, על ויקטור פרנקל, וירג׳יניה וולף, אישה בברלין. שיחה על אכזריות החיים ועל משמעות החיים. ולא, היא לא היתה מדכדכת הספרים: more

--:--
--:--
2 months ago

שני משפטנים והיסטוריון, שמכירים מבפנים את החדרים הסגורים של ועדות חקירה ובדיקה, מדברים על משפט ופוליטיקה, מחדלים ותיקון. על אגרנט, לבנון, אסון מירון, אריאל שרון, על מודיעין ועל אמון, על מניות הבנקים, על רצח רבין, על וינוגרד ואולמרט, על נתניהו, על אחר... more

--:--
--:--
2 months ago

על קורבנות וקטורת, על דת ומדע, על הרמב״ם, על ניסוך היין, על פרוגרסיביות באקדמיה, על יהודה הנשיא, על מסכת סוכה ומסכת יבמות, על מסורת בעל פה, על גילוי וכיסוי, על הלל ושמאי, על יוסף בן מתתיהו, על ניו יורק וירושלים. שיחה עם כלת פרס ישראל לתלמוד. רשימת ה... more

--:--
--:--
2 months ago

Insights

Contact Information
Podcast Host
Number of Listeners
See our estimate of how many downloads per episode this podcast gets.
Growth
See how this podcast's audience is growing or shrinking over time.

Find out how many people listen to הקיפוד והשועל and see how many downloads it gets.

We scanned the web and collated all of the information that we could find in our comprehensive podcast database.

Listen to the audio and view podcast download numbers, contact information, listener demographics and more to help you make better decisions about which podcasts to sponsor or be a guest on.

Similar Podcasts

Think&Drink Different: פודקאסט למי שאוהב לחשוב
Think&Drink Different: פודקאסט למי שאוהב לחשוב Think&Drink Different: פודקאסט למי שאוהב לחשוב
גיקונומי
גיקונומי ראם שרמן ודורון ניר
הצוללת
הצוללת גלובס - Globes

Chart Rankings

Apple Podcasts
#20 Israel/Arts/Books
Apple Podcasts
#80 Israel/Arts
Apple Podcasts
#226 Poland/Arts/Books
Apple Podcasts
#234 Singapore/Arts/Books

Audience

Listeners, engagement and demographics and more for this podcast.

Listeners per EpisodeGender SkewEngagement Score
Primary LocationSocial Media Reach

Frequently Asked Questions About הקיפוד והשועל

Where can I find podcast stats for הקיפוד והשועל?

Rephonic provides a wide range of data for three million podcasts so you can understand how popular each one is. See how many people listen to הקיפוד והשועל and access YouTube viewership numbers, download stats, chart rankings, ratings and more.

Simply upgrade your account and use these figures to decide if the show is worth pitching as a guest or sponsor.

How do I find the number of podcast views for הקיפוד והשועל?

There are two ways to find viewership numbers for podcasts on YouTube. First, you can search for the show on the channel and if it has an account, scroll through the videos to see how many views it gets per episode.

Rephonic also pulls the total number of views for each podcast we find a YouTube account for. You can access these figures by upgrading your account and looking at a show's social media section.

How do I find listening figures for הקיפוד והשועל?

Podcast streaming numbers or 'plays' are notoriously tricky to find. Fortunately, Rephonic provides estimated listener figures for הקיפוד והשועל and three million other podcasts in our database.

To check these stats and get a feel for the show's audience size, you'll need to upgrade your account.

How many subscribers does הקיפוד והשועל have?

To see how many followers or subscribers הקיפוד והשועל has, simply upgrade your account. You'll find a whole host of extra information to help you decide whether appearing as a sponsor or guest on this podcast is right for you or your business.

If it's not, use the search tool to find other podcasts with subscriber numbers that match what you're looking for.

How many listeners does הקיפוד והשועל get?

Rephonic provides a full set of podcast information for three million podcasts, including the number of listeners. You can see some of this data for free. But you will need to upgrade your account to access premium data.

How many episodes of הקיפוד והשועל are there?

הקיפוד והשועל launched 2 years ago and published 69 episodes to date. You can find more information about this podcast including rankings, audience demographics and engagement in our podcast database.

How do I contact הקיפוד והשועל?

Our systems regularly scour the web to find email addresses and social media links for this podcast. But in the unlikely event that you can't find what you're looking for, our concierge service lets you request our research team to source better contact information for you.

Where do you get podcast emails for הקיפוד והשועל from?

Our systems scan a variety of public sources including the podcast's official website, RSS feed, and email databases to provide you with a trustworthy source of podcast contact information. We also have our own research team on-hand to manually find email addresses if you can't find exactly what you're looking for.

Where does Rephonic collect הקיפוד והשועל reviews from?

Rephonic pulls reviews for הקיפוד והשועל from multiple sources, including Apple Podcasts, Castbox, Podcast Addict and more.

View all the reviews in one place instead of visiting each platform individually and use this information to decide whether this podcast is worth pitching as a guest or sponsor.

How does Rephonic know which podcasts are like הקיפוד והשועל?

You can view podcasts similar to הקיפוד והשועל by exploring Rephonic's 3D interactive graph. This tool uses the data displayed on the 'Listeners Also Subscribed To' section of Apple Podcasts to visualise connections between shows.