Rephonic
Artwork for tak bolo

tak bolo

ZAPO

Bez príbehov nie sú dejiny. Historik a učiteľ dejepisu, Juraj Jeleň, Kristína Paholík Hamárová a Dominika Pišťanská nahrávajú podcast plný histórie a príbehov obyčajných ľudí, ktorý ti exkluzívne prináša Česká mincovňa https://ceskamincovna.sk/sk/ Svet sa mení, zlato je isté. Investujte rozumne a štýlovo.

PublishesWeeklyEpisodes92Founded2 years ago
Language
Slovak
Number of ListenersCategories
Society & CultureHistory

Listen to the Podcast

Artwork for tak bolo

Latest Episodes

Gróf Dracula nebol upír. Ale rád nabodával ľudí na kôl tak, aby im nepoškodil vnútorné orgány, takže zomierali pomaly a v strašných bolestiach. Vlad III. bol trojnásobné valašské knieža, ale aj masový vrah, ktorého dal uväzniť kráľ Matej Korvín. Ako ... more

--:--
--:--
6 days ago

Ženy v stredoveku. Môže sa zdať, že bol temný len pre ne. Kým spočiatku prinášali do manželstva aj muži veno v rovnakej výške ako žena, postupne sa z dcér stali menej chcené deti. Ich narodenie sa nezapíjalo, často končili v sirotincoch, to ony boli ... more

--:--
--:--
14 days ago

Shakespeare bol geniálny dramatik. A Shakespeare bol zamilovaný do Anne Hathaway. Naozaj. Ale čo tá jeho dráma? Mohol to všetko vôbec stihnúť napísať? A dokázal by to vôbec jeden človek? Dnes pátrame po tom, kto bol William Shakespeare, komu v testam... more

--:--
--:--
21 days ago

Dostal sa k moci a začal vraždiť. Opozícia, novinári a cudzinci začali miznúť. Augusto Pinochet nechal na národnom futbalovom štadióne v Santiago de Chile postupne zhromaždiť 7000 ľudí, ktorých tajné služby vypočúvali a mučili. Mnohých už nikdy nikto... more

--:--
--:--
a month ago

Insights

Contact Information
Podcast Host
Number of Listeners
See our estimate of how many downloads per episode this podcast gets.
Growth
See how this podcast's audience is growing or shrinking over time.

Find out how many people listen to tak bolo and see how many downloads it gets.

We scanned the web and collated all of the information that we could find in our comprehensive podcast database.

Listen to the audio and view podcast download numbers, contact information, listener demographics and more to help you make better decisions about which podcasts to sponsor or be a guest on.

Reviews

4.9 out of 5 stars from 602 ratings
 • Na počte hviezdičiek sa to naschvál neodráža lebo podcast je super, ale reklamy na česku mincovnu svojou otravnosťou prekonali aj mimozemšťana z Alzy. Chápem že reklama je dôležitá ale to ako je "epicky" spracovaná je naozaj hrozné. Taktiež "historické čítanie" nepotrebuje zvukový efekt každých 5 sekúnd. Ak niekoho v ukážke mučia tak naozaj nepotrebujem počuť zvuky mučenia. Tak všeobecne by si audio producent mohol dať oraz či uz pri reklame alebo pri podmazovych efektoch.

  Podcast Addict
  Simon
  a year ago
 • Úžasný podcast

  Milujem Váš podcast! Naozaj ste mi pripomenuli ako veľmi som mala rada dejepis ♥️tie storky z histórie a čítanie zápiskov sú najviac. Veľmi ma bavia aj interné romaces z určitých dynastií.

  Apple Podcasts
  5
  Eliškapeliška
  United Kingdom2 years ago

Similar Podcasts

Chart Rankings

Apple Podcasts
#85 Finland/History
Apple Podcasts
#181 Belgium/History
Apple Podcasts
#247 Austria/History

Audience

Listeners, engagement and demographics and more for this podcast.

Listeners per EpisodeGender SkewEngagement Score
Primary LocationSocial Media Reach

Frequently Asked Questions About tak bolo

Where can I find podcast stats for tak bolo?

Rephonic provides a wide range of data for three million podcasts so you can understand how popular each one is. See how many people listen to tak bolo and access YouTube viewership numbers, download stats, chart rankings, ratings and more.

Simply upgrade your account and use these figures to decide if the show is worth pitching as a guest or sponsor.

How do I find the number of podcast views for tak bolo?

There are two ways to find viewership numbers for podcasts on YouTube. First, you can search for the show on the channel and if it has an account, scroll through the videos to see how many views it gets per episode.

Rephonic also pulls the total number of views for each podcast we find a YouTube account for. You can access these figures by upgrading your account and looking at a show's social media section.

How do I find listening figures for tak bolo?

Podcast streaming numbers or 'plays' are notoriously tricky to find. Fortunately, Rephonic provides estimated listener figures for tak bolo and three million other podcasts in our database.

To check these stats and get a feel for the show's audience size, you'll need to upgrade your account.

How many subscribers does tak bolo have?

To see how many followers or subscribers tak bolo has, simply upgrade your account. You'll find a whole host of extra information to help you decide whether appearing as a sponsor or guest on this podcast is right for you or your business.

If it's not, use the search tool to find other podcasts with subscriber numbers that match what you're looking for.

How many listeners does tak bolo get?

Rephonic provides a full set of podcast information for three million podcasts, including the number of listeners. You can see some of this data for free. But you will need to upgrade your account to access premium data.

How many episodes of tak bolo are there?

tak bolo launched 2 years ago and published 92 episodes to date. You can find more information about this podcast including rankings, audience demographics and engagement in our podcast database.

How do I contact tak bolo?

Our systems regularly scour the web to find email addresses and social media links for this podcast. But in the unlikely event that you can't find what you're looking for, our concierge service lets you request our research team to source better contact information for you.

Where do you get podcast emails for tak bolo from?

Our systems scan a variety of public sources including the podcast's official website, RSS feed, and email databases to provide you with a trustworthy source of podcast contact information. We also have our own research team on-hand to manually find email addresses if you can't find exactly what you're looking for.

Where does Rephonic collect tak bolo reviews from?

Rephonic pulls reviews for tak bolo from multiple sources, including Apple Podcasts, Castbox, Podcast Addict and more.

View all the reviews in one place instead of visiting each platform individually and use this information to decide whether this podcast is worth pitching as a guest or sponsor.

How does Rephonic know which podcasts are like tak bolo?

You can view podcasts similar to tak bolo by exploring Rephonic's 3D interactive graph. This tool uses the data displayed on the 'Listeners Also Subscribed To' section of Apple Podcasts to visualise connections between shows.