Rephonic
Artwork for Rodičovská posilovna

S psychoterapeutem Janem Vávrou a jeho hosty o rodičovství, psychologii, inspiraci terapeutickými poznatky a odolnosti.

PublishesWeeklyEpisodes109Founded3 years ago
Language
Czech
Number of ListenersCategories
ParentingKids & Family

Listen to the Podcast

Artwork for Rodičovská posilovna

Latest Episodes

Záznam povídání dětské psycholožky Aleny Vávrové z akce Rodičovská posilovna živě, která se uskutečnila 28.1. 2024. Povídání je o tom, jak se formuje důvěra a citová vazba v raném věku dětí a proč je důležitý princip také v nastavení rodičů a v průbě... more

--:--
--:--
12 days ago

O tom, jak se Nadační fond dobrodružné výchovy v přírodě snaží podpořit, aby prevence rizik a snaha o bezpečí nezahubily v našem vzdělávání a výchově smysl pro odvahu a dobrodružství. Povídali jsme si o tom s Alešem Pokorným, který je jedním ze zakla... more

--:--
--:--
18 days ago

V závěřečném dílu naší mini-série o pozitivní komunikaci si řekneme, jak reagujeme v situacích, kdy se s námi druzí chtějí podělit o to, co jim udělalo radost. Seznámíme se s teorií aktivně-konstruktivních reakcí, které nejvíce posilují vztahy a vzeš... more

--:--
--:--
a month ago

V šestém díle minisérie o komunikaci si povíme v jakém období se děti učí rozumět tomu, co znamená slovo ne, a kdy ho začínají hojně sami používat. Zamyslíme se nad tím, jak se dají hranice a zastavování problematických situací dělat tak, aby se to n... more

--:--
--:--
a month ago

V pátém díle minisérie o pozitivní komunikaci se zamyslíme nad tím, jak vnímají malé děti záporná tvrzení a proč je pro ně někdy těžší je poslechnout, nebo jim porozumět.

--:--
--:--
2 months ago

V dnešním díle si povíme o ideálních podmínkách pro komunikaci a o tom, jak důležité jsou pro rozvoj komunikace i mozku komunikační výměny, tedy situace, kdy se střídá v aktivní komunikaci rodič a dítě.

--:--
--:--
2 months ago

V tomto díle se podíváme na teorii, která říká, že ve vztahu by měly převládat pozitivní interakce nad negativními. Proč si to myslí někteří psychologové? Jsou pozitivní interakce pochvaly? To vše se dozvíte v dalším dílu naší minisérie, kterou vás p... more

--:--
--:--
2 months ago

V druhé epizodě série o pozitivní komunikaci se budeme zabývat tím, jaký důležitý význam mají dva systémy našeho mozku, které Daniel Siegel pro srozumitelnost nazývá "pozitivní a negativní mozek" a nastíníme si, co znamená jejich integrovanost, tedy ... more

--:--
--:--
2 months ago

Insights

Contact Information
Podcast Host
Number of Listeners
See our estimate of how many downloads per episode this podcast gets.
Growth
See how this podcast's audience is growing or shrinking over time.

Find out how many people listen to Rodičovská posilovna and see how many downloads it gets.

We scanned the web and collated all of the information that we could find in our comprehensive podcast database.

Listen to the audio and view podcast download numbers, contact information, listener demographics and more to help you make better decisions about which podcasts to sponsor or be a guest on.

Similar Podcasts

Počítám do tří!
Počítám do tří! Vlaďka Bartáková & Michaela Zavadil Tallová
Cukrfree Podcast
Cukrfree Podcast Janina D. Černá
Balanc
Balanc Český rozhlas
DEEP TALKS [CZE]
DEEP TALKS [CZE] Petr Ludwig

Chart Rankings

Audience

Listeners, engagement and demographics and more for this podcast.

Listeners per EpisodeGender SkewEngagement Score
Primary LocationSocial Media Reach

Frequently Asked Questions About Rodičovská posilovna

Where can I find podcast stats for Rodičovská posilovna?

Rephonic provides a wide range of data for three million podcasts so you can understand how popular each one is. See how many people listen to Rodičovská posilovna and access YouTube viewership numbers, download stats, chart rankings, ratings and more.

Simply upgrade your account and use these figures to decide if the show is worth pitching as a guest or sponsor.

How do I find the number of podcast views for Rodičovská posilovna?

There are two ways to find viewership numbers for podcasts on YouTube. First, you can search for the show on the channel and if it has an account, scroll through the videos to see how many views it gets per episode.

Rephonic also pulls the total number of views for each podcast we find a YouTube account for. You can access these figures by upgrading your account and looking at a show's social media section.

How do I find listening figures for Rodičovská posilovna?

Podcast streaming numbers or 'plays' are notoriously tricky to find. Fortunately, Rephonic provides estimated listener figures for Rodičovská posilovna and three million other podcasts in our database.

To check these stats and get a feel for the show's audience size, you'll need to upgrade your account.

How many subscribers does Rodičovská posilovna have?

To see how many followers or subscribers Rodičovská posilovna has, simply upgrade your account. You'll find a whole host of extra information to help you decide whether appearing as a sponsor or guest on this podcast is right for you or your business.

If it's not, use the search tool to find other podcasts with subscriber numbers that match what you're looking for.

How many listeners does Rodičovská posilovna get?

Rephonic provides a full set of podcast information for three million podcasts, including the number of listeners. You can see some of this data for free. But you will need to upgrade your account to access premium data.

How many episodes of Rodičovská posilovna are there?

Rodičovská posilovna launched 3 years ago and published 109 episodes to date. You can find more information about this podcast including rankings, audience demographics and engagement in our podcast database.

How do I contact Rodičovská posilovna?

Our systems regularly scour the web to find email addresses and social media links for this podcast. But in the unlikely event that you can't find what you're looking for, our concierge service lets you request our research team to source better contact information for you.

Where do you get podcast emails for Rodičovská posilovna from?

Our systems scan a variety of public sources including the podcast's official website, RSS feed, and email databases to provide you with a trustworthy source of podcast contact information. We also have our own research team on-hand to manually find email addresses if you can't find exactly what you're looking for.

Where does Rephonic collect Rodičovská posilovna reviews from?

Rephonic pulls reviews for Rodičovská posilovna from multiple sources, including Apple Podcasts, Castbox, Podcast Addict and more.

View all the reviews in one place instead of visiting each platform individually and use this information to decide whether this podcast is worth pitching as a guest or sponsor.

How does Rephonic know which podcasts are like Rodičovská posilovna?

You can view podcasts similar to Rodičovská posilovna by exploring Rephonic's 3D interactive graph. This tool uses the data displayed on the 'Listeners Also Subscribed To' section of Apple Podcasts to visualise connections between shows.