Rephonic
Artwork for Český rozhlas

Český rozhlas - Historie

Český rozhlas

Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

PublishesDailyEpisodes291Founded7 years ago
Language
Czech
Number of ListenersCategory
History

Listen to the Podcast

Artwork for Český rozhlas

Latest Episodes

Koncem 19. století zasáhla jižní Čechy série velmi ničivých povodní, v jejichž důsledku začaly být ve velké míře regulovány řeky. A vzniklo také neuvěřitelné množství projektů na stavbu nových přehradních nádrží. more

--:--
--:--
19 hours ago

Na svou dobu velmi nezávislá a emancipovaná žena se narodila na konci 19. století v Praze. Nejprve pomýšlela na uměleckou dráhu, vystudovala zpěv na pražské konzervatoři, a poté působila jako sólistka na Vinohradském divadle. more

--:--
--:--
21 hours ago

Mohl se zařadit do mainstreamu českého filmu po roce 1948. Natočit pár ideologických slátanin, pak se za ně třeba kát a dopracovat se k úspěšné rehabilitaci dalšími filmovými počiny v uvolněnějších 60. letech. A při pragmatickém odhadu situace po roc... more

--:--
--:--
30 hours ago

Plavnice je malá osada v sousedství Kamenného Újezda na Českobudějovicku, která leží jen asi 1,5 kilometru jihovýchodním směrem. Už od 16. století patřila Rožmberkům. more

--:--
--:--
43 hours ago

Insights

Contact Information
Podcast Host
Number of Listeners
See our estimate of how many downloads per episode this podcast gets.
Growth
See how this podcast's audience is growing or shrinking over time.

Find out how many people listen to Český rozhlas and see how many downloads it gets.

We scanned the web and collated all of the information that we could find in our comprehensive podcast database.

Listen to the audio and view podcast download numbers, contact information, listener demographics and more to help you make better decisions about which podcasts to sponsor or be a guest on.

Reviews

4.8 out of 5 stars from 145 ratings
  • Výborný pořad. Prosím pokračujte v úžasné práci z období druhé světové války. Děkuji

    Podcast Addict
    5
    Pavel Straka
    2 years ago

Similar Podcasts

Jak to bylo doopravdy
Jak to bylo doopravdy Český rozhlas
Přepište dějiny
Přepište dějiny Martin Groman a Michal Stehlík
Příběhy 20. století
Příběhy 20. století Český rozhlas
Vinohradská 12
Vinohradská 12 Český rozhlas

Chart Rankings

Apple Podcasts
#191 Germany/History
Apple Podcasts
#134 Poland/History
Apple Podcasts
#213 Austria/History

Audience

Listeners, engagement and demographics and more for this podcast.

Listeners per EpisodeGender SkewEngagement Score
Primary LocationSocial Media Reach

Frequently Asked Questions About Český rozhlas

Where can I find podcast stats for Český rozhlas?

Rephonic provides a wide range of data for three million podcasts so you can understand how popular each one is. See how many people listen to Český rozhlas and access YouTube viewership numbers, download stats, chart rankings, ratings and more.

Simply upgrade your account and use these figures to decide if the show is worth pitching as a guest or sponsor.

How do I find the number of podcast views for Český rozhlas?

There are two ways to find viewership numbers for podcasts on YouTube. First, you can search for the show on the channel and if it has an account, scroll through the videos to see how many views it gets per episode.

Rephonic also pulls the total number of views for each podcast we find a YouTube account for. You can access these figures by upgrading your account and looking at a show's social media section.

How do I find listening figures for Český rozhlas?

Podcast streaming numbers or 'plays' are notoriously tricky to find. Fortunately, Rephonic provides estimated listener figures for Český rozhlas and three million other podcasts in our database.

To check these stats and get a feel for the show's audience size, you'll need to upgrade your account.

How many subscribers does Český rozhlas have?

To see how many followers or subscribers Český rozhlas has, simply upgrade your account. You'll find a whole host of extra information to help you decide whether appearing as a sponsor or guest on this podcast is right for you or your business.

If it's not, use the search tool to find other podcasts with subscriber numbers that match what you're looking for.

How many listeners does Český rozhlas get?

Rephonic provides a full set of podcast information for three million podcasts, including the number of listeners. You can see some of this data for free. But you will need to upgrade your account to access premium data.

How many episodes of Český rozhlas are there?

Český rozhlas launched 7 years ago and published 291 episodes to date. You can find more information about this podcast including rankings, audience demographics and engagement in our podcast database.

How do I contact Český rozhlas?

Our systems regularly scour the web to find email addresses and social media links for this podcast. But in the unlikely event that you can't find what you're looking for, our concierge service lets you request our research team to source better contact information for you.

Where do you get podcast emails for Český rozhlas from?

Our systems scan a variety of public sources including the podcast's official website, RSS feed, and email databases to provide you with a trustworthy source of podcast contact information. We also have our own research team on-hand to manually find email addresses if you can't find exactly what you're looking for.

Where does Rephonic collect Český rozhlas reviews from?

Rephonic pulls reviews for Český rozhlas from multiple sources, including Apple Podcasts, Castbox, Podcast Addict and more.

View all the reviews in one place instead of visiting each platform individually and use this information to decide whether this podcast is worth pitching as a guest or sponsor.

How does Rephonic know which podcasts are like Český rozhlas?

You can view podcasts similar to Český rozhlas by exploring Rephonic's 3D interactive graph. This tool uses the data displayed on the 'Listeners Also Subscribed To' section of Apple Podcasts to visualise connections between shows.