Rephonic
Artwork for ARCHIZOOM

ARCHIZOOM

archizoom

ARCHIZOOM přináší pravidelně rozhovory, články a videa o české architektuře. Ptáme se, píšeme, fotíme a natáčíme. Sledujte naše původní videopořady nejen zde, ale i na Youtube a na www.archizoom.cz.

PublishesWeeklyEpisodes102Founded4 years ago
Language
Czech
Number of ListenersCategories
ArtsSociety & CultureDesign

Listen to the Podcast

Artwork for ARCHIZOOM

Latest Episodes

Lukáš Rais je nepřehlédnutelnou postavou současné české sochařské scény. Ve čtvrtek 30. května proběhne v ELITE BATH+KITCHEN a Bulthaup Praha na Rohanském nábřeží jeho celodenní výstava, spojená s komentovanými prohlídkami (časy prohlídek viz níže) s... more

--:--
--:--
7 days ago

Mladá sklářská designérka Kateřina Handlová, která se loni na podzim stala uměleckou ředitelkou sklárny Ruckl, byla hostem dalšího dílu podcastu ARCHIZOOMING. more

--:--
--:--
7 days ago

Klára Veselá přibližuje letošní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha. more

--:--
--:--
15 days ago

Lukáš Rais je nepřehlédnutelnou postavou současné české sochařské scény. Ve čtvrtek 30. května proběhne v ELITE BATH+KITCHEN a Bulthaup Praha na Rohanském nábřeží jeho celodenní výstava, při této příležitosti jsme si se sochařem povídali o jeho příst... more

--:--
--:--
25 days ago

V dalším díle ARCHIZOOMINGu si Radek Váňa povídá s Janou Kosteleckou o tom, jak do Prahy a potažmo celé České republiky přinesla světoznámý koncept Pecha Kucha, nebo třeba o jejím nakladatelství JAKOST. Přejeme příjemný poslech! more

--:--
--:--
a month ago

V dalším díle videopodcastu ARCHIZOOMING jsme přivítali mladého českého architekta Erika Petruse. Erik má zkušenosti s navrhováním v Indonésii, kde navrhl již několik projektů a právě o jednom z nich byla v dnešním podcastu řeč, s Erikem si Radek Váň... more

--:--
--:--
2 months ago

Za značkou kodu stojí Romana a Jitka. Romana spoluzakládala Slevomat s Tomášem Čuprem, vedla marketing a PR v začátcích Bezrealitky.cz. Ferdinandu Lefflerovi pomohla vytvořit úspěšný videokurz Žijte ve své zahradě. Jitka spoluzaložila autorskou značk... more

--:--
--:--
2 months ago

Silných autorských dvojic, které dlouhodobě spolupracují, najdeme mezi českými architekty poskrovnu. Výjimku tvoří Marek Deyl a Jan Šesták, kteří se doplňují jak profesně, tak charakterovými vlastnostmi. Jak taková spolupráce funguje? Poslechněte si ... more

--:--
--:--
3 months ago

Insights

Contact Information
Podcast Host
Number of Listeners
See our estimate of how many downloads per episode this podcast gets.
Growth
See how this podcast's audience is growing or shrinking over time.

Find out how many people listen to ARCHIZOOM and see how many downloads it gets.

We scanned the web and collated all of the information that we could find in our comprehensive podcast database.

Listen to the audio and view podcast download numbers, contact information, listener demographics and more to help you make better decisions about which podcasts to sponsor or be a guest on.

Similar Podcasts

Čestmír Strakatý
Čestmír Strakatý Čestmír Strakatý
Vinohradská 12
Vinohradská 12 Český rozhlas
Forbes Byznys
Forbes Byznys Forbes Česko
Prostor X
Prostor X Martin Bartkovský, Martin Bryś, Oliver Adámek
Studio N
Studio N Deník N

Chart Rankings

Apple Podcasts
#249 New Zealand/Arts/Design

Audience

Listeners, engagement and demographics and more for this podcast.

Listeners per EpisodeGender SkewEngagement Score
Primary LocationSocial Media Reach

Frequently Asked Questions About ARCHIZOOM

Where can I find podcast stats for ARCHIZOOM?

Rephonic provides a wide range of data for three million podcasts so you can understand how popular each one is. See how many people listen to ARCHIZOOM and access YouTube viewership numbers, download stats, chart rankings, ratings and more.

Simply upgrade your account and use these figures to decide if the show is worth pitching as a guest or sponsor.

How do I find the number of podcast views for ARCHIZOOM?

There are two ways to find viewership numbers for podcasts on YouTube. First, you can search for the show on the channel and if it has an account, scroll through the videos to see how many views it gets per episode.

Rephonic also pulls the total number of views for each podcast we find a YouTube account for. You can access these figures by upgrading your account and looking at a show's social media section.

How do I find listening figures for ARCHIZOOM?

Podcast streaming numbers or 'plays' are notoriously tricky to find. Fortunately, Rephonic provides estimated listener figures for ARCHIZOOM and three million other podcasts in our database.

To check these stats and get a feel for the show's audience size, you'll need to upgrade your account.

How many subscribers does ARCHIZOOM have?

To see how many followers or subscribers ARCHIZOOM has, simply upgrade your account. You'll find a whole host of extra information to help you decide whether appearing as a sponsor or guest on this podcast is right for you or your business.

If it's not, use the search tool to find other podcasts with subscriber numbers that match what you're looking for.

How many listeners does ARCHIZOOM get?

Rephonic provides a full set of podcast information for three million podcasts, including the number of listeners. You can see some of this data for free. But you will need to upgrade your account to access premium data.

How many episodes of ARCHIZOOM are there?

ARCHIZOOM launched 4 years ago and published 102 episodes to date. You can find more information about this podcast including rankings, audience demographics and engagement in our podcast database.

How do I contact ARCHIZOOM?

Our systems regularly scour the web to find email addresses and social media links for this podcast. But in the unlikely event that you can't find what you're looking for, our concierge service lets you request our research team to source better contact information for you.

Where do you get podcast emails for ARCHIZOOM from?

Our systems scan a variety of public sources including the podcast's official website, RSS feed, and email databases to provide you with a trustworthy source of podcast contact information. We also have our own research team on-hand to manually find email addresses if you can't find exactly what you're looking for.

Where does Rephonic collect ARCHIZOOM reviews from?

Rephonic pulls reviews for ARCHIZOOM from multiple sources, including Apple Podcasts, Castbox, Podcast Addict and more.

View all the reviews in one place instead of visiting each platform individually and use this information to decide whether this podcast is worth pitching as a guest or sponsor.

How does Rephonic know which podcasts are like ARCHIZOOM?

You can view podcasts similar to ARCHIZOOM by exploring Rephonic's 3D interactive graph. This tool uses the data displayed on the 'Listeners Also Subscribed To' section of Apple Podcasts to visualise connections between shows.