Rephonic
Artwork for 13 hříchů rodičovství

13 hříchů rodičovství - Jak z toho ven

13 hříchů rodičovství

Podcast pro všechny, kdo byli někdy dětmi. Pomáháme rodičům i dětem, ať už malým nebo dospělým, ke svobodnějšímu a šťastnějšímu životu i rodičovství.

PublishesWeeklyEpisodes94Founded2 years ago
Language
Czech
Number of ListenersCategories
Self-ImprovementRelationshipsSociety & CultureEducation

Listen to the Podcast

Artwork for 13 hříchů rodičovství

Latest Episodes

V některých rodinách se utrpení „dědí“ – z generace na generaci. Děti zažívají stejné pocity zoufalství a bezpráví jako v dětství jejich rodiče. Rodiče mají za sebou podobné fatální prožitky jako jejich prarodiče a mnohdy sahá nit utrpení ještě dál d... more

--:--
--:--
4 days ago

V roce 2020 se podle údajů WHO ve světě předčasně narodilo 13,4 milionu (10 %) dětí, tedy dětí, které se narodily před dosažením 38. týdne těhotenství. V Česku to bylo 7 188 dětí, přičemž více než každé 12. dítě se narodilo v Česku předčasně. Podle d... more

--:--
--:--
18 days ago

98 % čínských a 84 % amerických rodičů dětem aspoň jednou lhalo. Častější jsou u rodičů antisociální instrumentální lži, tedy lži, které mají sloužit k manipulaci s chováním dítěte. Děti těmto lžím přitom věří mnohem více než těm prosociálním, a záro... more

--:--
--:--
a month ago

„Lhaní je považováno za negativní chování, které je silně nedoporučováno. Existuje obecné společenské očekávání, že jedinci budou pravdomluvní, a z tohoto důvodu může lež narušit jejich důvěru, napínat vztahy a podkopávat kvalitu života člověka,“ řík... more

--:--
--:--
2 months ago

Zhoubná životní poselství, která člověku vnuknou myšlenku, že je výrazně jiný, než jsou ostatní, a že je v nepořádku a nedostatečný. Přesně o nich je další díl našeho podcastu, který se tentokrát zaměřuje na trojici poselství, které manželé Gouldingo... more

--:--
--:--
2 months ago

Sdílení obsahu rodiči o jejich dítěti na sociálních sítích – tak z ní jedna z definic sharentingu. Nedávná studie zjistila, že v průměru 73 % evropských dětí má nějaký druh online přítomnosti před dosažením věku 2 let a že během několika týdnů po nar... more

--:--
--:--
2 months ago

Štěstí je pro mnoho lidí velice žádoucí stav, pro který náš mozek nebyl však a priori navržen. Na štěstí totiž může dojít tehdy a jen tehdy, kdy nepociťujeme ohrožení. Existují přitom zhoubné životní scénáře, které nám právě tímto mechanismem štěstí ... more

--:--
--:--
3 months ago

„Kolem 6. měsíce věku začíná potřeba energie a živin u kojenců přesahovat množství, které jim poskytuje mateřské mléko, a k uspokojení těchto potřeb je nutný příkrm,“ říká Světová zdravotnická organizace. Role příkrmů je pro rozvoj a zdraví dítěte na... more

--:--
--:--
3 months ago

Insights

Contact Information
Podcast Host
Number of Listeners
See our estimate of how many downloads per episode this podcast gets.
Growth
See how this podcast's audience is growing or shrinking over time.

Find out how many people listen to 13 hříchů rodičovství and see how many downloads it gets.

We scanned the web and collated all of the information that we could find in our comprehensive podcast database.

Listen to the audio and view podcast download numbers, contact information, listener demographics and more to help you make better decisions about which podcasts to sponsor or be a guest on.

Similar Podcasts

Počítám do tří!
Počítám do tří! Vlaďka Bartáková & Michaela Zavadil Tallová
Cukrfree Podcast
Cukrfree Podcast Janina D. Černá
Chill Out Podcast
Chill Out Podcast @svetpodlekatky @kvappa
Balanc
Balanc Český rozhlas
Pindy z gyndy
Pindy z gyndy Kamila Žižková a Klára Sedmerová

Audience

Listeners, engagement and demographics and more for this podcast.

Listeners per EpisodeGender SkewEngagement Score
Primary LocationSocial Media Reach

Frequently Asked Questions About 13 hříchů rodičovství

Where can I find podcast stats for 13 hříchů rodičovství?

Rephonic provides a wide range of data for three million podcasts so you can understand how popular each one is. See how many people listen to 13 hříchů rodičovství and access YouTube viewership numbers, download stats, chart rankings, ratings and more.

Simply upgrade your account and use these figures to decide if the show is worth pitching as a guest or sponsor.

How do I find the number of podcast views for 13 hříchů rodičovství?

There are two ways to find viewership numbers for podcasts on YouTube. First, you can search for the show on the channel and if it has an account, scroll through the videos to see how many views it gets per episode.

Rephonic also pulls the total number of views for each podcast we find a YouTube account for. You can access these figures by upgrading your account and looking at a show's social media section.

How do I find listening figures for 13 hříchů rodičovství?

Podcast streaming numbers or 'plays' are notoriously tricky to find. Fortunately, Rephonic provides estimated listener figures for 13 hříchů rodičovství and three million other podcasts in our database.

To check these stats and get a feel for the show's audience size, you'll need to upgrade your account.

How many subscribers does 13 hříchů rodičovství have?

To see how many followers or subscribers 13 hříchů rodičovství has, simply upgrade your account. You'll find a whole host of extra information to help you decide whether appearing as a sponsor or guest on this podcast is right for you or your business.

If it's not, use the search tool to find other podcasts with subscriber numbers that match what you're looking for.

How many listeners does 13 hříchů rodičovství get?

Rephonic provides a full set of podcast information for three million podcasts, including the number of listeners. You can see some of this data for free. But you will need to upgrade your account to access premium data.

How many episodes of 13 hříchů rodičovství are there?

13 hříchů rodičovství launched 2 years ago and published 94 episodes to date. You can find more information about this podcast including rankings, audience demographics and engagement in our podcast database.

How do I contact 13 hříchů rodičovství?

Our systems regularly scour the web to find email addresses and social media links for this podcast. But in the unlikely event that you can't find what you're looking for, our concierge service lets you request our research team to source better contact information for you.

Where do you get podcast emails for 13 hříchů rodičovství from?

Our systems scan a variety of public sources including the podcast's official website, RSS feed, and email databases to provide you with a trustworthy source of podcast contact information. We also have our own research team on-hand to manually find email addresses if you can't find exactly what you're looking for.

Where does Rephonic collect 13 hříchů rodičovství reviews from?

Rephonic pulls reviews for 13 hříchů rodičovství from multiple sources, including Apple Podcasts, Castbox, Podcast Addict and more.

View all the reviews in one place instead of visiting each platform individually and use this information to decide whether this podcast is worth pitching as a guest or sponsor.

How does Rephonic know which podcasts are like 13 hříchů rodičovství?

You can view podcasts similar to 13 hříchů rodičovství by exploring Rephonic's 3D interactive graph. This tool uses the data displayed on the 'Listeners Also Subscribed To' section of Apple Podcasts to visualise connections between shows.