Rephonic
Artwork for Zdál se mi sen

Zdál se mi sen

Airplaincafé

Podcast o snění, o snech, o smysluplných náhodách, o prolínání světů a o životních cestách, v nichž sny a snění hrají významnou roli s učiteli aktivního snění, metody Roberta Mosse, Kateřinou Kučerovou, Petrem Němčanským a jejich hosty.

PublishesMonthlyEpisodes16Foundeda year ago
Language
Czech
Category
Education

Listen to the Podcast

Artwork for Zdál se mi sen

Latest Episodes

V šestnáctém dílu vás společně s Kateřinou seznámíme s kolegyní, učitelkou a průvodkyní sněním Pavlínou Goodman. Povídáme si o tom, co Pavlínu přivedlo k aktivnímu snění a výcviku Roberta Mosse, jakou roli v jejím životě hraje práce se sny, spojení s... more

--:--
--:--
2 months ago

V tomto dílu se dozvíte, co sny znamenají pro hudebníka, spisovatele a fyzického básníka Petra Vášu, jak se jimi zabývá, jaké tři stavy mysli se pro něj propojují do jednoho proudu bytí, jaké má zkušenosti se synchronicitami, s veverkami a mnoho dalš... more

--:--
--:--
4 months ago

O kvalitě živlů ve snech, o kráse a harmonii v životě, o cyklech a proměnách, o moudrosti vesmíru a propojení a dalších rovinách snění si povídáme s Alenou Benešovou v dílu, v němž navazujeme na předchozí debatu o snění a imaginaci. Metodou aktivní s... more

--:--
--:--
6 months ago

Ve třináctém dílu vás společně s Kateřinou seznámíme s kolegyní, učitelkou snění a milovnicí imaginace Alenou Benešovou. Povídáme si o tom, co Alenu ke snění přivedlo, jak se sny baví, jakou roli v jejím životě hraje aktivní imaginace a jak se pro ni... more

--:--
--:--
7 months ago

Ve dvanáctém dílu podcastu s názvem Touhy mého srdce si s Martinou Švarcovou a Kačkou Kučerovou povídáme o praktickém propojení arteterapie a šamanského cestování s našimi sny a vizemi. Ve druhé části najdete praktický návod, jak se na takovou cestu ... more

--:--
--:--
8 months ago

V jedenáctém dílu vás společně s Kateřinou seznámíme s kolegyní, učitelkou snění a arteterapeutkou Martinou Švarcovou. Povídáme si o tom, co Martinu na snění baví, jak se v jejím životě propojuje vědomá práce se sny a synchronicity v běžné skutečnost... more

--:--
--:--
a year ago

V desátém dílu jsem se sešli s Markétou Kučerovou, abychom si společně povídali o čtyřech královských snech, které jsou všechny zaznamenané a jsou součástí naší historie. Metodou aktivní snění vás provází Kateřina Kučerová a Petr Němčanský, podcast@a... more

--:--
--:--
a year ago

V devátém dílu podcastu vás společně s Kateřinou Kučerovou seznámíme s naší kolegyní, učitelkou snění Markétou Kučerovou. Povídáme si o její pravidelné praxi se sny, jak využívá imaginaci, o snovém divadle, které používá na svých workshopech a o dalš... more

--:--
--:--
a year ago

Insights

Contact Information
Podcast Host

Find out how many people listen to Zdál se mi sen and see how many downloads it gets.

We scanned the web and collated all of the information that we could find in our comprehensive podcast database.

Listen to the audio and view podcast download numbers, contact information, listener demographics and more to help you make better decisions about which podcasts to sponsor or be a guest on.

Top Education Podcasts

Audience

Listeners, engagement and demographics and more for this podcast.

Gender SkewEngagement ScorePrimary Location
Social Media Reach

Frequently Asked Questions About Zdál se mi sen

Where can I find podcast stats for Zdál se mi sen?

Rephonic provides a wide range of data for three million podcasts so you can understand how popular each one is. See how many people listen to Zdál se mi sen and access YouTube viewership numbers, download stats, chart rankings, ratings and more.

Simply upgrade your account and use these figures to decide if the show is worth pitching as a guest or sponsor.

How do I find the number of podcast views for Zdál se mi sen?

There are two ways to find viewership numbers for podcasts on YouTube. First, you can search for the show on the channel and if it has an account, scroll through the videos to see how many views it gets per episode.

Rephonic also pulls the total number of views for each podcast we find a YouTube account for. You can access these figures by upgrading your account and looking at a show's social media section.

How do I find listening figures for Zdál se mi sen?

Podcast streaming numbers or 'plays' are notoriously tricky to find. Fortunately, Rephonic provides estimated listener figures for Zdál se mi sen and three million other podcasts in our database.

To check these stats and get a feel for the show's audience size, you'll need to upgrade your account.

How many subscribers does Zdál se mi sen have?

To see how many followers or subscribers Zdál se mi sen has, simply upgrade your account. You'll find a whole host of extra information to help you decide whether appearing as a sponsor or guest on this podcast is right for you or your business.

If it's not, use the search tool to find other podcasts with subscriber numbers that match what you're looking for.

How many listeners does Zdál se mi sen get?

Rephonic provides a full set of podcast information for three million podcasts, including the number of listeners. You can see some of this data for free. But you will need to upgrade your account to access premium data.

How many episodes of Zdál se mi sen are there?

Zdál se mi sen launched a year ago and published 16 episodes to date. You can find more information about this podcast including rankings, audience demographics and engagement in our podcast database.

How do I contact Zdál se mi sen?

Our systems regularly scour the web to find email addresses and social media links for this podcast. But in the unlikely event that you can't find what you're looking for, our concierge service lets you request our research team to source better contact information for you.

Where do you get podcast emails for Zdál se mi sen from?

Our systems scan a variety of public sources including the podcast's official website, RSS feed, and email databases to provide you with a trustworthy source of podcast contact information. We also have our own research team on-hand to manually find email addresses if you can't find exactly what you're looking for.

Where does Rephonic collect Zdál se mi sen reviews from?

Rephonic pulls reviews for Zdál se mi sen from multiple sources, including Apple Podcasts, Castbox, Podcast Addict and more.

View all the reviews in one place instead of visiting each platform individually and use this information to decide whether this podcast is worth pitching as a guest or sponsor.

How does Rephonic know which podcasts are like Zdál se mi sen?

You can view podcasts similar to Zdál se mi sen by exploring Rephonic's 3D interactive graph. This tool uses the data displayed on the 'Listeners Also Subscribed To' section of Apple Podcasts to visualise connections between shows.