Rephonic
Artwork for PodCastle NPÚ

Podcast Národního památkového ústavu o památkách, památkové péči a kulturním dědictví. Rozhovory, reportáže a přehledy novinek ze světa památek. Poslouchejte, co se děje v zámku a v podzámčí.

PublishesWeeklyEpisodes99Founded3 years ago
Language
Czech
Number of ListenersCategory
Society & Culture

Listen to the Podcast

Artwork for PodCastle NPÚ

Latest Episodes

Proč je státní zámek Litomyšl na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO? Odpověď na tuto otázku vám dá nová interaktivní expozice, která se v druhém zámeckém patře otevřela na začátku letošního června. V PodCastle NPÚ jsme se na stejnou věc zep... more

5 days ago

Na jaře se na Velharticích otevřela nová interaktivní expozice, která přibližuje málo známý příběh o zdejším ukrytí korunovačních klenotů. Jak její podoba odpovídá nárokům návštěvníka 21. století? O Šumavské klenotnici a dalších zajímavostech nám do ... more

25 days ago

Rok 2024 je Rokem české hudby, během kterého si připomínáme například výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany. Jelikož hudba a památky k sobě odjakživa patří, rozhodli jsme se toto téma otevřít také v PodCastle NPÚ. Lukáš Michael Vytlačil, hudebn... more

2 months ago

Jaromír Kubů nastřádal za 31 let v roli kastelána tolik zajímavých zážitků, že to vydalo na celou knihu. Memoáry nazvané „Noci a dny na Karlštejně“ nedávno pokřtil přímo na hradě, a to i za přítomnosti několika známých osobností. Zavzpomínat nad nejv... more

3 months ago

Hlavní návštěvnická sezóna na památkách právě začíná a s ní i další ročník projektu Po stopách šlechtických rodů. Ten se letos věnuje rodu Habsburků a jejich odkazu v Čechách a na Moravě. Mezi nevýznamnější sídla tohoto císařského rodu u nás patřil k... more

4 months ago

Pozici našeho třetího největšího města získala Ostrava přesně před 100 lety. Stalo se tak po sloučení několika malých měst a obcí na pomezí Moravy a Slezska, čímž v roce 1924 vznikla tzv. Velká Ostrava. Těžký průmysl, masivní výstavba sídlišť, ale i ... more

4 months ago

Nedávno ukončenou výstavu "Petr Brandl: Příběh bohéma" vidělo na půdě Národní galerie celkem 75 tisíc návštěvníků. Mezi vystavenými obrazy byla mimo jiné i desítka děl zapůjčených ze sbírek Národního památkového ústavu. Jak docílit toho, aby baroko z... more

5 months ago

Ve tvorbě vedoucího studia Multilab Jana Morávka mají památky speciální místo. Instalace na hradech a zámcích jsou na rozdíl od jeho komerčních projektů dlouhodobé a přímo navazují na díla z dob baroka či gotiky. Autorsky se Jan Morávek podílel hned ... more

6 months ago

Insights

Contact Information
Podcast Host
Number of Listeners
See our estimate of how many downloads per episode this podcast gets.
Growth
See how this podcast's audience is growing or shrinking over time.

Find out how many people listen to PodCastle NPÚ and see how many downloads it gets.

We scanned the web and collated all of the information that we could find in our comprehensive podcast database.

Listen to the audio and view podcast download numbers, contact information, listener demographics and more to help you make better decisions about which podcasts to sponsor or be a guest on.

Similar Podcasts

Přepište dějiny
Přepište dějiny Martin Groman a Michal Stehlík
Příběh, který se opravdu stal
Příběh, který se opravdu stal Markéta Lukášková
Jak to bylo doopravdy
Jak to bylo doopravdy Český rozhlas
Vinohradská 12
Vinohradská 12 Český rozhlas

Top Society & Culture Podcasts

Hysterical
Hysterical Wondery | Pineapple Street Studios
The Ezra Klein Show
The Ezra Klein Show New York Times Opinion
Stuff You Should Know
Stuff You Should Know iHeartPodcasts
This American Life
This American Life This American Life
Shawn Ryan Show
Shawn Ryan Show Shawn Ryan | Cumulus Podcast Network
Chicks in the Office
Chicks in the Office Barstool Sports
We Can Do Hard Things
We Can Do Hard Things Glennon Doyle and Audacy

Audience

Listeners, engagement and demographics and more for this podcast.

Listeners per EpisodeGender SkewEngagement Score
Primary LocationSocial Media Reach

Frequently Asked Questions About PodCastle NPÚ

Where can I find podcast stats for PodCastle NPÚ?

Rephonic provides a wide range of data for three million podcasts so you can understand how popular each one is. See how many people listen to PodCastle NPÚ and access YouTube viewership numbers, download stats, chart rankings, ratings and more.

Simply upgrade your account and use these figures to decide if the show is worth pitching as a guest or sponsor.

How do I find the number of podcast views for PodCastle NPÚ?

There are two ways to find viewership numbers for podcasts on YouTube. First, you can search for the show on the channel and if it has an account, scroll through the videos to see how many views it gets per episode.

Rephonic also pulls the total number of views for each podcast we find a YouTube account for. You can access these figures by upgrading your account and looking at a show's social media section.

How do I find listening figures for PodCastle NPÚ?

Podcast streaming numbers or 'plays' are notoriously tricky to find. Fortunately, Rephonic provides estimated listener figures for PodCastle NPÚ and three million other podcasts in our database.

To check these stats and get a feel for the show's audience size, you'll need to upgrade your account.

How many subscribers does PodCastle NPÚ have?

To see how many followers or subscribers PodCastle NPÚ has, simply upgrade your account. You'll find a whole host of extra information to help you decide whether appearing as a sponsor or guest on this podcast is right for you or your business.

If it's not, use the search tool to find other podcasts with subscriber numbers that match what you're looking for.

How many listeners does PodCastle NPÚ get?

Rephonic provides a full set of podcast information for three million podcasts, including the number of listeners. You can see some of this data for free. But you will need to upgrade your account to access premium data.

How many episodes of PodCastle NPÚ are there?

PodCastle NPÚ launched 3 years ago and published 99 episodes to date. You can find more information about this podcast including rankings, audience demographics and engagement in our podcast database.

How do I contact PodCastle NPÚ?

Our systems regularly scour the web to find email addresses and social media links for this podcast. But in the unlikely event that you can't find what you're looking for, our concierge service lets you request our research team to source better contact information for you.

Where do you get podcast emails for PodCastle NPÚ from?

Our systems scan a variety of public sources including the podcast's official website, RSS feed, and email databases to provide you with a trustworthy source of podcast contact information. We also have our own research team on-hand to manually find email addresses if you can't find exactly what you're looking for.

Where does Rephonic collect PodCastle NPÚ reviews from?

Rephonic pulls reviews for PodCastle NPÚ from multiple sources, including Apple Podcasts, Castbox, Podcast Addict and more.

View all the reviews in one place instead of visiting each platform individually and use this information to decide whether this podcast is worth pitching as a guest or sponsor.

How does Rephonic know which podcasts are like PodCastle NPÚ?

You can view podcasts similar to PodCastle NPÚ by exploring Rephonic's 3D interactive graph. This tool uses the data displayed on the 'Listeners Also Subscribed To' section of Apple Podcasts to visualise connections between shows.