Rephonic
Artwork for PodCastle NPÚ

PodCastle NPÚ

Národní památkový ústav
Society & Culture

Podcast Národního památkového ústavu o památkách, památkové péči a kulturním dědictví. Rozhovory, reportáže a přehledy novinek ze světa památek. Poslouchejte, co se děje v zámku a v podzámčí.

Listen

Do you want to know how many people listen to PodCastle NPÚ? Or perhaps how many downloads it gets? Rephonic has scanned the web and collated all the information we found in our podcast database.

Listen to the audio and view podcast download numbers, contact information, listener demographics and more to help you make better decisions about which podcasts to sponsor or be a guest on.

Our search tool lets you find other similar podcasts that cover the same topic and allows you to compare the figures, so you can be informed when reaching out.

Contact Information
How Many Listeners?
Rephonic gives you listener numbers, social media accounts, contacts and more across 2m+ podcasts.

Latest Episodes

Zámek Sychrov patří k nejnavštěvovanějším památkám na severu Čech. Zároveň je také sídlem Územní památkové správy, která má na starost státní památky nejen v Libereckém, ale i Královéhradeckém a Pardubickém kraji. K mikrofonu PodCastle NPÚ jsme si te... more

--:--
--:--
16 days ago

Zatímco v Turecku teprve zjišťují rozsah škod na kulturním dědictví, na Ukrajině se v krizové péči o památky posunuli už o krok dál. K ochraně ohrožených památek zde pomáhá aplikace, do které může kdokoliv nahrát 3D sken z mobilu či digitálního foťák... more

--:--
--:--
a month ago

Zájem o památky vzbudí u dětí silný zážitek, dvouhodinová prohlídka interiérů pak může být spíš na škodu. To si myslí Petr Hudec, lektor z oddělení edukace NPÚ. Ideálním místem, kde na děti (i dospělé) zapůsobí mnoho vjemů, je podle něj Květná zahrad... more

--:--
--:--
2 months ago

Similar Podcasts

Přepište dějiny
Přepište dějiny Martin Groman a Michal Stehlík
Prostor X
Prostor X Čestmír Strakatý
Jak to bylo doopravdy
Jak to bylo doopravdy Český rozhlas

Frequently Asked Questions About PodCastle NPÚ

Where can I find podcast stats for PodCastle NPÚ?

Rephonic provides a wide range of data for two million podcasts so you can understand how popular each one is. See how many people listen to PodCastle NPÚ and access YouTube viewership numbers, download stats, chart rankings, ratings and more.

Simply upgrade your account and use these figures to decide if the show is worth pitching as a guest or sponsor.

How do I find the number of podcast views for PodCastle NPÚ?

There are two ways to find viewership numbers for podcasts on YouTube. First, you can search for the show on the channel and if it has an account, scroll through the videos to see how many views it gets per episode.

Rephonic also pulls the total number of views for each podcast we find a YouTube account for. You can access these figures by upgrading your account and looking at a show's social media section.

How do I find listening figures for PodCastle NPÚ?

Podcast streaming numbers or 'plays' are notoriously tricky to find. Fortunately, Rephonic provides estimated listener figures for PodCastle NPÚ and two million other podcasts in our database.

To check these stats and get a feel for the show's audience size, you'll need to upgrade your account.

How many subscribers does PodCastle NPÚ have?

To see how many followers or subscribers PodCastle NPÚ has, simply upgrade your account. You'll find a whole host of extra information to help you decide whether appearing as a sponsor or guest on this podcast is right for you or your business.

If it's not, use the search tool to find other podcasts with subscriber numbers that match what you're looking for.

How many listeners does PodCastle NPÚ get?

Rephonic provides a full set of podcast information for two million podcasts, including the number of listeners. You can see some of this data for free. But you will need to upgrade your account to access premium data.

How many episodes of PodCastle NPÚ are there?

PodCastle NPÚ launched 2 years ago and published 74 episodes to date. You can find more information about this podcast including rankings, audience demographics and engagement in our podcast database.

How do I contact PodCastle NPÚ?

Our systems regularly scour the web to find email addresses and social media links for this podcast. But in the unlikely event that you can't find what you're looking for, our concierge service lets you request our research team to source better contact information for you.

Where do you get podcast emails for PodCastle NPÚ from?

Our systems scan a variety of public sources including the podcast's official website, RSS feed, and email databases to provide you with a trustworthy source of podcast contact information. We also have our own research team on-hand to manually find email addresses if you can't find exactly what you're looking for.

Where does Rephonic collect PodCastle NPÚ reviews from?

Rephonic pulls reviews for PodCastle NPÚ from multiple sources, including Apple Podcasts, Castbox, Podcast Addict and more.

View all the reviews in one place instead of visiting each platform individually and use this information to decide whether this podcast is worth pitching as a guest or sponsor.

How does Rephonic know which podcasts are like PodCastle NPÚ?

You can view podcasts similar to PodCastle NPÚ by exploring Rephonic's 3D interactive graph. This tool uses the data displayed on the 'Listeners Also Subscribed To' section of Apple Podcasts to visualise connections between shows.